Založ si blog

Leto v zámorí

Vysoké teploty a suchá klíma už v rímskych časoch prinútili obyvateľov Cordoby stavať izby okolo dvora, ktorý sa stal centrom ich domu. Je v ňom chládok a rastliny zvlhčujú vzduch, preto poskytuje príjemné útočisko na pohárik vína a skvelé dekoračné predmety. Najmä v horúcich letných nociach, veď už teraz tu bolo citeľne teplejšie než v prímorskej Malage.

Majitelia si ich používali mozaiku, keramické kvetináče, fontánkami, až napokon dvory začali žiť vlastným životom. Niekto si uvedomil, že je škoda ukrývať také poklady za mrežami, a tak sa tu od roku 1918 koná súťaž Festival de patios, Festival dvorov. V roku 2012 ho dokonca vyhlásili za kultúrne dedičstvo UNESCO.

Možno ste videli tú fotografiu, kde sú steny obsypané tisíckami plastových kvetináčov a je k nej text: ,,Idem na dovolenku, budete polievať moje kvetinky?“ Ten záber je určite z Cordoby, presne tak to totiž vyzerá. Pán, ktorý mal na múroch 1400 črepníkov (a svoju vlastnú pohľadnicu!), tvrdil, že zalievanie mu trvá dve až štyri hodiny. Hneď mi bolo jasné, prečo má polievačka kvetov svoju vlastnú sochu!

Ulička kvetov: Otvorených dvorov bola asi šesťdesiatka, vyfasovala som mapu a šla od jedného k druhému. Niektoré domy tu musia stáť stáročia, zdalo sa, že za železnými bránami nik nebýva, no keď som sa ocitla dnu, kvety boli čerstvo poliate a vzduch prekrásne voňal jazmínom alebo pomarančovým kvetom… Fontána ticho zurčala a na hladine sa pohojdávali lupienky ruže. nad hlavou mi viseli staré amfory a koše s popínavými rastlinami, dlhé listy paprade ticho šušotali. Steny zdobili obrázky, maľované taniere a iné serepetičky. na stole stali mištičky, keramické vázy ďalšie zdrobnelinky. Dlažba bola vykladaná čiernymi a bielymi kameňmi. Kde-tu trónila i veľká palma, a aby toho nebolo málo, na zemi a studni boli porozkladané ďalšie vázy a kvetináče. Klietka s andulkami sa strácala v záplave buganvílií a fialové zvončeky súťažili s ružovými hortenziami, kto krajšie orámuje okno. Každý dvor je umelecké dielo, ku ktorému pravdepodobne prispeli všetky predchádzajúce generácie… Mnohé už v predchádzajúcich ročníkoch vyhrali ceny a mali ich hrdo vystavené na stene.

Najkrajšie patios sa nachádzali v štvrti San Basilio, len škoda, že od druhej do šiestej boli kvôli sieste zavreté. Ale vychutnala som si aspoň ten v mojom hoteli, sadla som si do dreveného kresielka a prezerajúc dekoracne sviecky, užívala si príjemný chládok…

Rastlinami sú ozdobené i mnohé uličky v meste, najslávnejšia je Calle de las flores. No a úchvatné sú záhrady v Alcazar de los Reyes Cristianos vyzerali ako vianočné stromčeky, paláci kresťanských kráľov, kde v každom období kvitne niečo iné. A večer jednoducho musíte vidieť úžasnú svetelnú šou hrajúcej fontány, to je iná romantika….

Festival dvorov trvá len dva týždne, neskôr kvety uschnú. Ale nebojte sa, sviatky v Cordobe sa nekončia. Veď už onedlho sa začne májová Fiera…

Môj domov

18.07.2018

"Teším sa domov...už iba dva týždne" ozvalo sa nadšene z telefónneho slúchadla... Je večer, nevidieť ani na krok. Mesto ponorené do čiernej kávy sa ukladá na spánok. Iba kdesi v diaľke viac »

Moja záhradka

12.07.2018

Prejde niekoľko sezón, pár pokusov a možno ešte omylov, ale určite sa pri snahe môžete dosiahnuť na taký uspokojivý výsledok, akým som tento rok dopracoval. Záhrada je o čom budem písať. viac »

Holandsko

09.07.2018

Holandsko sa preslávilo tulipánmi, no darí sa tu i iným rastlinám a všetky môžete obdivovať v Keukenhofe, najväčšom kvetinovom parku na svete, ktorý sa nachádza v malom mestečku Lisse Ten viac »

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

bezdomovec jaroslav

Bezdomovectvo budú Maďari trestať, Orbán uvalil za napomahánie migrantom vysokú daň

20.07.2018 21:04, aktualizované: 21:30

Podľa opozície politika Fideszu je o šírení strachu a nenávisti. Trestanie bezdomovcov označil Bence Tordai za nekresťanské.

migrant, španielsko

Španielsko zachránilo v Stredozemnom mori 450 migrantov

20.07.2018 20:29

Od začiatku tohto roka do 15. júla prišlo na španielske pobrežie viac ako 18-tisíc migrantov.

SR, 84. schôdza, vláda, zasadnutie, Robert Kaliňák

Kaliňák: Noční vlci sú rizikom pre Ukrajinu, nie pre nás

20.07.2018 20:00

V tom, že kamarát Roberta Kaliňáka vedie pobočkou Nočných vlkov na Slovensku, nevidí exminister vnútra nič protizákonné.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 2836x
Priemerná čítanosť článkov: 567x

Autor blogu

Kategórie