Založ si blog

Leto v zámorí

Vysoké teploty a suchá klíma už v rímskych časoch prinútili obyvateľov Cordoby stavať izby okolo dvora, ktorý sa stal centrom ich domu. Je v ňom chládok a rastliny zvlhčujú vzduch, preto poskytuje príjemné útočisko na pohárik vína a skvelé dekoračné predmety. Najmä v horúcich letných nociach, veď už teraz tu bolo citeľne teplejšie než v prímorskej Malage.

Majitelia si ich používali mozaiku, keramické kvetináče, fontánkami, až napokon dvory začali žiť vlastným životom. Niekto si uvedomil, že je škoda ukrývať také poklady za mrežami, a tak sa tu od roku 1918 koná súťaž Festival de patios, Festival dvorov. V roku 2012 ho dokonca vyhlásili za kultúrne dedičstvo UNESCO.

Možno ste videli tú fotografiu, kde sú steny obsypané tisíckami plastových kvetináčov a je k nej text: ,,Idem na dovolenku, budete polievať moje kvetinky?“ Ten záber je určite z Cordoby, presne tak to totiž vyzerá. Pán, ktorý mal na múroch 1400 črepníkov (a svoju vlastnú pohľadnicu!), tvrdil, že zalievanie mu trvá dve až štyri hodiny. Hneď mi bolo jasné, prečo má polievačka kvetov svoju vlastnú sochu!

Ulička kvetov: Otvorených dvorov bola asi šesťdesiatka, vyfasovala som mapu a šla od jedného k druhému. Niektoré domy tu musia stáť stáročia, zdalo sa, že za železnými bránami nik nebýva, no keď som sa ocitla dnu, kvety boli čerstvo poliate a vzduch prekrásne voňal jazmínom alebo pomarančovým kvetom… Fontána ticho zurčala a na hladine sa pohojdávali lupienky ruže. nad hlavou mi viseli staré amfory a koše s popínavými rastlinami, dlhé listy paprade ticho šušotali. Steny zdobili obrázky, maľované taniere a iné serepetičky. na stole stali mištičky, keramické vázy ďalšie zdrobnelinky. Dlažba bola vykladaná čiernymi a bielymi kameňmi. Kde-tu trónila i veľká palma, a aby toho nebolo málo, na zemi a studni boli porozkladané ďalšie vázy a kvetináče. Klietka s andulkami sa strácala v záplave buganvílií a fialové zvončeky súťažili s ružovými hortenziami, kto krajšie orámuje okno. Každý dvor je umelecké dielo, ku ktorému pravdepodobne prispeli všetky predchádzajúce generácie… Mnohé už v predchádzajúcich ročníkoch vyhrali ceny a mali ich hrdo vystavené na stene.

Najkrajšie patios sa nachádzali v štvrti San Basilio, len škoda, že od druhej do šiestej boli kvôli sieste zavreté. Ale vychutnala som si aspoň ten v mojom hoteli, sadla som si do dreveného kresielka a prezerajúc dekoracne sviecky, užívala si príjemný chládok…

Rastlinami sú ozdobené i mnohé uličky v meste, najslávnejšia je Calle de las flores. No a úchvatné sú záhrady v Alcazar de los Reyes Cristianos vyzerali ako vianočné stromčeky, paláci kresťanských kráľov, kde v každom období kvitne niečo iné. A večer jednoducho musíte vidieť úžasnú svetelnú šou hrajúcej fontány, to je iná romantika….

Festival dvorov trvá len dva týždne, neskôr kvety uschnú. Ale nebojte sa, sviatky v Cordobe sa nekončia. Veď už onedlho sa začne májová Fiera…

Altánok

12.09.2018

Altánok je miestom oddychu a peknou ozdobou vašej záhrady. Ak už máte doma svoj vynívaný altánok, tak už je len na vás vytvoriť v ňom jedinečnú atmosféru pripomínajúcu vianocny stromcek. viac »

Bytové zariadenie

29.08.2018

V tejto aktivite sa skôr zrejme nájde ženské pohlavie, no samozrejme, nemôžeme diskvalifikovať mužov, ktorí majú estetické cítenie pre interiérový dizajn. Nič také nepripadá do úvahy. viac »

Záhradné práce na jeseň

22.08.2018

Jeseň je tu a večery postupne prichádzajú čím ďalej, tým skôr a sú chladnejšie, je aj obdobie sviatku všetkých svätých. Zima sa rýchlo blíži. Na čo sa teda môžu vlastníci záhrad viac »

hurikán, florence, usa, záplavy

Trump v Severnej Karolíne prisľúbil pomoc po hurikáne Florence

19.09.2018 21:41

Počet obetí v dôsledku hurikánu na východnom pobreží Spojených štátov medzitým stúpol na minimálne 37.

APTOPIX Putin Merkel G20 Germany

Merkelová a Putin spolu telefonovali o vývoji v Sýrii a na Ukrajine

19.09.2018 20:17

Rozhovor vychádzajúci z iniciatívy nemeckej strany sa týkal aj konfliktu na východe Ukrajiny.

Bývalá prvá dáma a veľvyslankyňa Česka na Slovensku Lívia Klausová.

Novým českým veľvyslancom u nás bude šéf polície Tomáš Tuhý

19.09.2018 19:25

Post Tomáš Tuhý zaujme zrejme až po konci svojho mandátu policajného prezidenta.

VÝROčIE: Vznik prvej Slovenskej národnej rady

Danko vyzval počas osláv výročia vzniku SNR na slušnosť v politike

19.09.2018 19:16

Prvá Slovenská národná rada vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako revolučný národný orgán.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 7354x
Priemerná čítanosť článkov: 613x

Autor blogu

Kategórie