Založ si blog

Leto v zámorí

Vysoké teploty a suchá klíma už v rímskych časoch prinútili obyvateľov Cordoby stavať izby okolo dvora, ktorý sa stal centrom ich domu. Je v ňom chládok a rastliny zvlhčujú vzduch, preto poskytuje príjemné útočisko na pohárik vína a skvelé dekoračné predmety. Najmä v horúcich letných nociach, veď už teraz tu bolo citeľne teplejšie než v prímorskej Malage.

Majitelia si ich používali mozaiku, keramické kvetináče, fontánkami, až napokon dvory začali žiť vlastným životom. Niekto si uvedomil, že je škoda ukrývať také poklady za mrežami, a tak sa tu od roku 1918 koná súťaž Festival de patios, Festival dvorov. V roku 2012 ho dokonca vyhlásili za kultúrne dedičstvo UNESCO.

Možno ste videli tú fotografiu, kde sú steny obsypané tisíckami plastových kvetináčov a je k nej text: ,,Idem na dovolenku, budete polievať moje kvetinky?“ Ten záber je určite z Cordoby, presne tak to totiž vyzerá. Pán, ktorý mal na múroch 1400 črepníkov (a svoju vlastnú pohľadnicu!), tvrdil, že zalievanie mu trvá dve až štyri hodiny. Hneď mi bolo jasné, prečo má polievačka kvetov svoju vlastnú sochu!

Ulička kvetov: Otvorených dvorov bola asi šesťdesiatka, vyfasovala som mapu a šla od jedného k druhému. Niektoré domy tu musia stáť stáročia, zdalo sa, že za železnými bránami nik nebýva, no keď som sa ocitla dnu, kvety boli čerstvo poliate a vzduch prekrásne voňal jazmínom alebo pomarančovým kvetom… Fontána ticho zurčala a na hladine sa pohojdávali lupienky ruže. nad hlavou mi viseli staré amfory a koše s popínavými rastlinami, dlhé listy paprade ticho šušotali. Steny zdobili obrázky, maľované taniere a iné serepetičky. na stole stali mištičky, keramické vázy ďalšie zdrobnelinky. Dlažba bola vykladaná čiernymi a bielymi kameňmi. Kde-tu trónila i veľká palma, a aby toho nebolo málo, na zemi a studni boli porozkladané ďalšie vázy a kvetináče. Klietka s andulkami sa strácala v záplave buganvílií a fialové zvončeky súťažili s ružovými hortenziami, kto krajšie orámuje okno. Každý dvor je umelecké dielo, ku ktorému pravdepodobne prispeli všetky predchádzajúce generácie… Mnohé už v predchádzajúcich ročníkoch vyhrali ceny a mali ich hrdo vystavené na stene.

Najkrajšie patios sa nachádzali v štvrti San Basilio, len škoda, že od druhej do šiestej boli kvôli sieste zavreté. Ale vychutnala som si aspoň ten v mojom hoteli, sadla som si do dreveného kresielka a prezerajúc dekoracne sviecky, užívala si príjemný chládok…

Rastlinami sú ozdobené i mnohé uličky v meste, najslávnejšia je Calle de las flores. No a úchvatné sú záhrady v Alcazar de los Reyes Cristianos vyzerali ako vianočné stromčeky, paláci kresťanských kráľov, kde v každom období kvitne niečo iné. A večer jednoducho musíte vidieť úžasnú svetelnú šou hrajúcej fontány, to je iná romantika….

Festival dvorov trvá len dva týždne, neskôr kvety uschnú. Ale nebojte sa, sviatky v Cordobe sa nekončia. Veď už onedlho sa začne májová Fiera…

Záhrada v novembri

14.11.2018

Práce v záhrade počas neskorej jesene/začínajúcej zimy majú “adventný” nádych. Nie že by už začalo liturgické predvianočné obdobie (tomu je vyhradený až december), ale tak ako je Advent viac »

Ekologické Vianoce

02.11.2018

V časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze napr. aj dekoračné predmety. Zoznam, čo všetko potrebujeme, je skutočne dlhý. Skúsme sa však predtým, ako nákupnému viac »

Vianočný stromček

23.10.2018

Tradičnou súčasťou Vianoc na Slovensku je tak ako v mnohých iných krajinách vyzdobený a vysvietený vianočný stromček, v domácnostiach, kostoloch i na verejných priestranstvách, dokonca niekedy viac »

hovorca ministerstva práce Michal Stuška

VIDEO: Kontroverzná novinka: Zamestnanec bude môcť zverejniť plat

19.11.2018 17:25

Slovenské firmy už možno nebudú môcť zakázať zamestnancom rozprávať sa o výške svojich miezd.

Nobelova cena,

Budúcich laureátov Nobelovej ceny za literatúru nevyberú iba akademici

19.11.2018 17:14

Tento rok Nobelova cena za literatúru nebola udelená vôbec pre aféru spojenú so sexuálnym zneužívaním a korupciou.

parlament, danko,

Danko bude opäť čeliť opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie

19.11.2018 17:07

Opozícia odovzdala návrh na zvolanie mimoriadneho rokovania.

rakovský, polícia, naka, zatknutie, zadržanie,

Polícia zadržala štvoricu Slovákov prevádzajúcu nelegálne Srbov a Ukrajincov

19.11.2018 16:46

Muži mali od roku 2017 zabezpečiť pre viac ako 1000 Srbov a Ukrajincov prácu na Slovensku i Českej republike.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 11410x
Priemerná čítanosť článkov: 634x

Autor blogu

Kategórie