Založ si blog

Prečo neseparujeme?

Mnohé a mnohí dnes píšu o separovaní komunálneho odpadu. Niekto už dlho a precízne triedi čo sa triediť má a dá, niekto si s tým neláme hlavu a separovanie považuje za zaťažujúcu zbytočnosť.

Bol som na mestskom úrade a ako celoštátny zákon, pretavený do miestneho všeobecne záväzného nariadenia káže, zaplatil som poplatok za vývoz a likvidáciu komunálneho odpadu z našej domácnosti. Zaplatil som plnú, 100-percentnú sadzbu. A v tom je, podľa mňa, kameň úrazu alebo, ak chcete, onen povestný zakopaný pes.

V našej domácnosti sa komunálny odpad už dlho pozorne a precízne separuje. Separujeme predovšetkým papier, tetrapaky, sklo, plasty, kov a bioodpad. Vyseparovaného odpadu nie je veľa – určite aj preto, lebo napríklad nápoje plnené do pet-fliaš takmer vôbec nekupujeme. Vyseparované tetrapaky – to sú hlavne krabice od mlieka, smotany, sochy anjelov do bytu a podobne. Najväčší objem vyseparovaného odpadu z našej domácnosti tvorí papier a dekoracne sviecky
– a v ňom majú najvyššie zastúpenie kadejaké letáky, reklamné noviny obchodných reťazcov a tak ďalej. Vyseparované kovy – to sú hlavne plechovky z rôznych konzerv, tých ale nie je veľa, podobne ako vyseparovaného skla (páčia sa mi fľaše z vín, ktoré sme vypili, preto slúžia ako nápady do záhrady v domácnosti). Bioodpad ide alebo do kompostu, alebo na mestské kompostovisko. Výsledok toho všetkého je taký, že nádobu na komunálny odpad nám tohto roku vyviezli dvakrát: prvý raz krátko po Novom roku, druhý raz v druhej polovici apríla. Musím ale dodať, že nádoba nebola ani raz plná, bola zaplnená iba asi tak do polovice.

Úprimne napísané, škrie ma, že musím rok čo rok platiť plnú sadzbu za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu – a to tak isto a v takej istej výške ako tí, ktorí svoj komunálny odpad vôbec neseparujú. Považujem to za nespravodlivé a aj za nemotivačné. V takej istej situácii, v akej som ja a naša domácnosť, sú aj iní obyvatelia mesta. Preto som sa niekoľkokrát pokúšal na základe rozhovorov s mestskými poslancami aj s primátorom mesta presadiť, aby bol znížený poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu, napr. lacne kvetinace, aspoň v prípade niektorých kategórií nášho obyvateľstva: napríklad osamelo žijúcim obyvateľom, starým ľuďom (po prekročení určitej vekovej hranice), ľuďom žijúcim na hranici sociálnych a finančných miním, ťažko zdravotne postihnutým a podobne. Zákony to umožňujú (napríklad tak, ako zákony umožňujú zníženie až odpustenie dajme tomu poplatkov za psíkov). Neuspel som – a to napriek tomu, že určitý výpadok príjmov do mestského rozpočtu z dôvodu zavedenia zliav či odpustkov sadzieb za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu by bol zanedbateľný a v žiadnom prípade by neohrozil príjmovú časť rozpočtu. Jednoducho – nebola a nie je vôľa.

Preto sa pýtam, kladiem rečnícke otázky: Aký zmysel, význam (okrem istého vnútorného uspokojenia) má separovanie odpadu v našej (a nielen v našej) domácnosti? Prečo nie som (a nielen ja) finančne motivovaný separovať odpad z domácnosti? Mám sa na to, na to separovanie, jednoducho vykašľať a hádzať všetok odpad do „popolnice“ – nech si s tým robí kto chce a čo chce? Neviem. A neviem ani to, ako, akým spôsobom chceme napĺňať Smernicu EPaR číslo 2008 / 98 / ES o odpade, podľa ktorej (definované v článku 11, odstavec 2 a) majú členské štáty Európskej únie (teda aj Slovenská republika) prijať také opatrenia, aby do roku 2020 zvýšili prípravu na opätovné použitie a recykláciu odpadu z domácností (ako papier, kov, plasty a sklo a podľa možnosti z iných zdrojov, pokiaľ tieto zdroje obsahujú podobný odpad ako odpad z domácností) najmenej na 50 % podľa hmotnosti. Jednoducho neviem, ako chceme dosiahnuť to, aby sme do dvoch rokov zabezpečili vyseparovanie aspoň 50 % komunálneho odpadu – odpadu z našich domácností

Keď som bol na tom našom úrade zaplatiť poplatky a dane, spýtal som sa, tak ako rok a ešte rok predtým, že prečo mám platiť takú istú ročnú sadzbu za odvoz a likvidáciu môjho komunálneho odpadu ako ten, kto odpad netriedi vobec. Bol som „poučený,“ že „…je to tak, s tým nič nenarobíme.“ Neviem ako je to v iných mestách, ale u nás, ako som zistil, je najžalostnejší stav, čo sa týka separovania odpadu z domácností, na sídliskách. Vo veľkých kukanádobách je nahádzané všetko, piate cez deviate, dokopy: plasty, papier, sklo, tetrapaky, samozavlažovacie kvetináče… Aj na to som sa na úrade spýtal, že čo s tým chcú robiť. (Navrhol som aj isté riešenie: Ak obyvatelia bytovky preukazne svoj odpad neseparujú, a dokáže sa to (napríklad opakovaným skríningom), tak nech je bytovke – jej obyvateľom – udelená pokuta, dajme tomu 5 000,- eur.) Odpoveď úradníčky ma takmer rozčertila, vraj: „Viete, pán XY, ľudia sú už takí, nedodržiavajú zákony ani predpisy. S tým sa musíme zmieriť…“ „Výborne,“ povedal som, „tak sa teda zmierme s tým, že si tu bude naozaj každý robiť čo sa mu zachce.

Altánok

12.09.2018

Altánok je miestom oddychu a peknou ozdobou vašej záhrady. Ak už máte doma svoj vynívaný altánok, tak už je len na vás vytvoriť v ňom jedinečnú atmosféru pripomínajúcu vianocny stromcek. viac »

Bytové zariadenie

29.08.2018

V tejto aktivite sa skôr zrejme nájde ženské pohlavie, no samozrejme, nemôžeme diskvalifikovať mužov, ktorí majú estetické cítenie pre interiérový dizajn. Nič také nepripadá do úvahy. viac »

Záhradné práce na jeseň

22.08.2018

Jeseň je tu a večery postupne prichádzajú čím ďalej, tým skôr a sú chladnejšie, je aj obdobie sviatku všetkých svätých. Zima sa rýchlo blíži. Na čo sa teda môžu vlastníci záhrad viac »

APTOPIX Putin Merkel G20 Germany

Merkelová a Putin spolu telefonovali o vývoji v Sýrii a na Ukrajine

19.09.2018 20:17

Rozhovor vychádzajúci z iniciatívy nemeckej strany sa týkal aj konfliktu na východe Ukrajiny.

Bývalá prvá dáma a veľvyslankyňa Česka na Slovensku Lívia Klausová.

Novým českým veľvyslancom u nás bude šéf polície Tomáš Tuhý

19.09.2018 19:25

Post Tomáš Tuhý zaujme zrejme až po konci svojho mandátu policajného prezidenta.

VÝROčIE: Vznik prvej Slovenskej národnej rady

Danko vyzval počas osláv výročia vzniku SNR na slušnosť v politike

19.09.2018 19:16

Prvá Slovenská národná rada vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako revolučný národný orgán.

parlament, danko,

Zákon vymedzí hranice antisemitizmu

19.09.2018 19:09

Dnešná legislatíva síce umožňuje postihovať za hanobiace slová voči rase alebo za popieranie holokaustu. Problémom zostáva prax.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 7352x
Priemerná čítanosť článkov: 613x

Autor blogu

Kategórie