Založ si blog

Moja záhradka

Prejde niekoľko sezón, pár pokusov a možno ešte omylov, ale určite sa pri snahe môžete dosiahnuť na taký uspokojivý výsledok, akým som tento rok dopracoval. Záhrada je o čom budem písať.

Predchádzalo to množstvo sadeníc a slabých rastlín, ktoré som si v dobrej vôli kupovala a pestovala. Mnohokrát boli bylinky slabé a choré. To som objavila až doma, keď som ich presádzala. Poväčšinou som ich pestovala na parapetnej doske, za plastovým oknom, v priamom slnečnom svetle, v nevytvorenom byte.Tak to v panelákoch chodí. Pokus – omyl. Slabé rastlinky nezosilneli a silné zoslabli. Zimu tradične neprežil ani najodolnejší rozmarín a na jar som aj tak plný entuziazmu a chuti pestovať vlastné bylinky znova.

Najviac ma štvali tie super skvelé a zaručené články v časopisoch, aké sú bylinky užitočné, ako na ne, ako ich využiť, sušiť, pestovať, zbierať …. bla bla bla vždy bola pre mňa len sklamaním. Nikdy som nemôže využiť niečo iné ako ich len kúpiť-presadiť-polievať-pochovať.

Cieľové recepty, ako bylinky chutia a ako sú zdravé a čo všetko sa dá použiť … jáj! Bola som čím ďalej tým viac zranený a pravidelne som v záhradkárskych časopisoch preskakoval „skvelé tipy na využitie byliniek“ – a „teraz sa vám to podarí“.

Zázračne nám z neba spadol dom. Normálny, reálny … bol na predaj. Tak sme ho kupovali. Priam zázrak. K nemu bola veľká záhrada. Obrovská. Po dvoch sezónach, počas ktorých sme robili len nevyhnutné záhradné opravy a kosenia, sme našli vhodné miesto, kde by už mohla byť skutočná a trvalá herbová záhrada. Naštudovala som, ktoré by boli vhodné nielen vzhľadom na klímu a smerovanie záhrady / je obrátené na južnú stranu: -) / ale aj čo sa týka využitia byliniek. Po krátkom čase bola rozhodnutá: štandardná zmes bude tvoriť lavadu / tak nádhernú na ostrove Hvar a tak „príjemná“ moliam v oblečení, oregano / vynikajúce na herbické šaty alebo na domácu pizzu /, určite vavrín alebo bobkový list, ktorý keď ostrihám a rozdám rodičom, nevedia si fazuľovú polievku s takou vôňou domáceho bobkového listu vynachváliť. Krásna svieža vôňa neporovnateľná s tou, ktorú cítite pri otvorení sáčku s nápisom „Bobkový list“ z obchodu. Vavrínové vence sa v starovekom Rímu dostali na hlavu víťazom. Aha, mätu / mňam mojito / som z predchádzajúceho stanoviska nevykorenila ani náhodou, prežila dve sťahovania a tiež patrí k základu spolu s tymiánom alebo materskou dúškou. Drahý môj rozmarín, odpusť mi, že ťa menujem takmer na konci, ale tvoje vetvičky sú pri našich grilovackách neoceniteľné. Ich vôňou bleskurýchle odoženiem všetkých nenásytných muchy a z vašich mladých vetvičiek si robíme pravidelne pečené zemiaky so sviežim mediteránskym nádychom. Božské …

Anjelik, ktorý na všetky rastlinné účely, som ešte pripustil rastliny s názvom rododendron alebo ak chcete kalendár. Len som z jeho kvetov už nestihla urobiť nechtíkovú masť. Pažítka, bazalka a petržlen / len desať bezkoreňový / sú takým príjemným bonusom využiteľným každý deň na chlieb s maslom alebo šalátom caprese.

Kráľovnou mojej bylinkovej záhrady je tento rok. Krásne vydržala prvú sezónu, neuveriteľne zosilnela a práve sa chystám ju tretíkrát spriahnúť. Patrí k prírodným sladidlám cukru a vraj Japoncom prispieva k tak šťastnému a vyrovnanému životu. Oplatilo sa za ňu dať jeden eurík veru!

Záhrada ponúka toľko dobrodružstiev! Nielen pre malé dieťa, ktoré si oči vyčiti pri pohľade na susedného psa a mačky, ovce, sliepky a kikiríkajúcich kohútov. Na veľkej baze, z ktorej syrup pijeme už asi dve mesiace, visí hojdačka. Malého sa v nej neskutočne páči! Predvčerom sa nám vane, ktorá slúžila na zadržiavanie dažďovej vody usadil hejko !! Je krásny akurát kto vie, kam odišiel, chcela som mu ponúknuť tie opadané plody.

Hneď po kúpe domu na nás čakala výhonok po predchádzajúcom majiteľovi: skvelé hrozno, výborné orechy, jablká a hrušky, tie krásne kvety, ktoré na mňa priam volali „odtrhni si nás do vázy“! Celá ma pochytilo.

Popod nohy sa mi teraz už motá ročné chlapča, jednou nohou mu prisúvam hračky, druhá udržujem rovnováhu a na sporáku miešam lekváre, džemy, nakladám marhuľové kompóty ……. úplne ma to pohltilo! Som ženská domáca a baví ma to! Konečne som spokojná !! Koľko málo mi stačí ku šťastiu 🙂

S krásnou bylinkovou záhradkou sa budú prihlásiť do súťaže dobrovoľných domácich mičurinov!

Môj domov

18.07.2018

"Teším sa domov...už iba dva týždne" ozvalo sa nadšene z telefónneho slúchadla... Je večer, nevidieť ani na krok. Mesto ponorené do čiernej kávy sa ukladá na spánok. Iba kdesi v diaľke viac »

Holandsko

09.07.2018

Holandsko sa preslávilo tulipánmi, no darí sa tu i iným rastlinám a všetky môžete obdivovať v Keukenhofe, najväčšom kvetinovom parku na svete, ktorý sa nachádza v malom mestečku Lisse Ten viac »

Prečo neseparujeme?

04.07.2018

Mnohé a mnohí dnes píšu o separovaní komunálneho odpadu. Niekto už dlho a precízne triedi čo sa triediť má a dá, niekto si s tým neláme hlavu a separovanie považuje za zaťažujúcu zbytočnosť. viac »

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

bezdomovec jaroslav

Bezdomovectvo budú Maďari trestať, Orbán uvalil za napomahánie migrantom vysokú daň

20.07.2018 21:04, aktualizované: 21:30

Podľa opozície politika Fideszu je o šírení strachu a nenávisti. Trestanie bezdomovcov označil Bence Tordai za nekresťanské.

migrant, španielsko

Španielsko zachránilo v Stredozemnom mori 450 migrantov

20.07.2018 20:29

Od začiatku tohto roka do 15. júla prišlo na španielske pobrežie viac ako 18-tisíc migrantov.

SR, 84. schôdza, vláda, zasadnutie, Robert Kaliňák

Kaliňák: Noční vlci sú rizikom pre Ukrajinu, nie pre nás

20.07.2018 20:00

V tom, že kamarát Roberta Kaliňáka vedie pobočkou Nočných vlkov na Slovensku, nevidí exminister vnútra nič protizákonné.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 2838x
Priemerná čítanosť článkov: 568x

Autor blogu

Kategórie