Založ si blog

Záhrada v novembri

Práce v záhrade počas neskorej jesene/začínajúcej zimy majú “adventný” nádych. Nie že by už začalo liturgické predvianočné obdobie (tomu je vyhradený až december), ale tak ako je Advent očakávaním Vianoc a s ním spojené vianocne dekoracie, tak sú novembrové práce očakávaním niečoho, čo sa ešte len ukáže. Všetky rastliny, ktoré vysádzame, uvidíme v plnej kráse až budúci rok. Rovnako je to aj so všetkými zazimovanými rastlinami – svoju krásu a úrodnosť nám ukážu až počas budúceho roka.

Medzičasom (pokiaľ to počasie dovolí) môžeme stále vykonávať práce, ktoré sme spomenuli v septembrovom a októbrovom zozname prác. Pribúdajú však aj nové práce a na tie sa pozrieme.

Ak chcete na Vianoce ozdobiť a využit dekoračné predmety treba na to myslieť dopredu.

Stromy a kry
Opadavé stromy a kry môžeme ostrihávať. Je však treba dávať pozor na vonkajšiu teplotu. Ak sa totiž teploty pohybujú vysoko ako tento rok, je lepšie počkať na chladné počasie aby nam neopadali ako vianocny stromcek. A byť si istý, že na stromoch a kroch nezačnú rašiť nové výhonky ešte pred zimou.
Naopak, ostrihnuté konáriky môžeme skúsiť zakoreniť vo vnútri.
Ostrihané konáriky, pokryté plodmi môžeme použiť aj na interiérovú či exteriérovú dekoráciu.

Až kým nezamrzne pôda, môžeme pokračovať vo vysádzaní dekoračných stromov a krov.

Vždyzelené rastliny môžete polievať až do mrazov. Dajte si však pozorm aby sme to so zálievkou neprehnali, najmä ak počasie zalieva rastliny za nás.
Zastrihneme ruže, ale nie veľmi, ani príliš zavčasu. Rez stačí vykonať po prvom mraze, keď už nehrozí, že ruže ešte zakvitnú. U kríčkových ruží stačí zostruhnúť hornú kvitnúcu časť, popínavým ružiam ostrihať len odkvitnuté kvety a poriadne ich upevniť o oporu, z nich sa dajú potom vytvoriť prutene vence. Ochránime ich tak pred vetrom. Ruže, určené do vázy zrežeme nižšie ako kríčkové, aby mali na jar dosť priestoru na rast jednotlivých stoniek s dostatočne veľkými pukmi a kvetmi. Ruže si môžme taktiež skrášliť a využiť sochy anjelov.

Ekologické Vianoce

02.11.2018

V časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze napr. aj dekoračné predmety. Zoznam, čo všetko potrebujeme, je skutočne dlhý. Skúsme sa však predtým, ako nákupnému viac »

Vianočný stromček

23.10.2018

Tradičnou súčasťou Vianoc na Slovensku je tak ako v mnohých iných krajinách vyzdobený a vysvietený vianočný stromček, v domácnostiach, kostoloch i na verejných priestranstvách, dokonca niekedy viac »

Jesenné dekorácie

15.10.2018

Jeseň má na nás mnohých dvojaký vplyv. Na jednej strane predstavuje depresívnu, chladnú a pochmúrnu časť roka, čo je spôsobené prechodom z letného obdobia na zimné a koncom letných prázdnin. viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 11853x
Priemerná čítanosť článkov: 659x

Autor blogu

Kategórie