Založ si blog

Záhrada v novembri

Práce v záhrade počas neskorej jesene/začínajúcej zimy majú “adventný” nádych. Nie že by už začalo liturgické predvianočné obdobie (tomu je vyhradený až december), ale tak ako je Advent očakávaním Vianoc a s ním spojené vianocne dekoracie, tak sú novembrové práce očakávaním niečoho, čo sa ešte len ukáže. Všetky rastliny, ktoré vysádzame, uvidíme v plnej kráse až budúci rok. Rovnako je to aj so všetkými zazimovanými rastlinami – svoju krásu a úrodnosť nám ukážu až počas budúceho roka.

Medzičasom (pokiaľ to počasie dovolí) môžeme stále vykonávať práce, ktoré sme spomenuli v septembrovom a októbrovom zozname prác. Pribúdajú však aj nové práce a na tie sa pozrieme.

Ak chcete na Vianoce ozdobiť a využit dekoračné predmety treba na to myslieť dopredu.

Stromy a kry
Opadavé stromy a kry môžeme ostrihávať. Je však treba dávať pozor na vonkajšiu teplotu. Ak sa totiž teploty pohybujú vysoko ako tento rok, je lepšie počkať na chladné počasie aby nam neopadali ako vianocny stromcek. A byť si istý, že na stromoch a kroch nezačnú rašiť nové výhonky ešte pred zimou.
Naopak, ostrihnuté konáriky môžeme skúsiť zakoreniť vo vnútri.
Ostrihané konáriky, pokryté plodmi môžeme použiť aj na interiérovú či exteriérovú dekoráciu.

Až kým nezamrzne pôda, môžeme pokračovať vo vysádzaní dekoračných stromov a krov.

Vždyzelené rastliny môžete polievať až do mrazov. Dajte si však pozorm aby sme to so zálievkou neprehnali, najmä ak počasie zalieva rastliny za nás.
Zastrihneme ruže, ale nie veľmi, ani príliš zavčasu. Rez stačí vykonať po prvom mraze, keď už nehrozí, že ruže ešte zakvitnú. U kríčkových ruží stačí zostruhnúť hornú kvitnúcu časť, popínavým ružiam ostrihať len odkvitnuté kvety a poriadne ich upevniť o oporu, z nich sa dajú potom vytvoriť prutene vence. Ochránime ich tak pred vetrom. Ruže, určené do vázy zrežeme nižšie ako kríčkové, aby mali na jar dosť priestoru na rast jednotlivých stoniek s dostatočne veľkými pukmi a kvetmi. Ruže si môžme taktiež skrášliť a využiť sochy anjelov.

26.12.2018

Hneď na začiatku si povedzme, že sa nejedná o reštaurovanie starožitného nábytku či dekoračných predmetov (kvetináče plastové) do pôvodnej podoby. Takže ak očakávate návod na miešanie viac »

Ekologické Vianoce

02.11.2018

V časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze napr. aj dekoračné predmety. Zoznam, čo všetko potrebujeme, je skutočne dlhý. Skúsme sa však predtým, ako nákupnému viac »

Vianočný stromček

23.10.2018

Tradičnou súčasťou Vianoc na Slovensku je tak ako v mnohých iných krajinách vyzdobený a vysvietený vianočný stromček, v domácnostiach, kostoloch i na verejných priestranstvách, dokonca niekedy viac »

Boeing

Boeing chce rekordne zvýšiť výrobu modelu 737, keď im úrady povolia lietať

22.08.2019 21:47

Spoločnosť Boeing plánuje, že vo februári 2020 navýši produkciu lietadiel 737 ak kontrolné orgány vo štvrtom štvrťroku povolia ich lety.

Alexej Navaľnyj

Moskovský súd odmietol predĺžiť väzbu Navaľnému, prepustia ho v piatok

22.08.2019 21:14

Navaľného v júli odsúdili na 30 dní väzenia.

miloš zeman

Prezident Zeman vymenuje Zaorálka za ministra kultúry v utorok popoludní

22.08.2019 20:22

Končí sa tak niekoľkomesačný boj o ministerstvo kultúry.

fans

Fanúšikovia tímu PAOK pochodovali Bratislavou, paralyzovali dopravu na Trnavskom mýte

22.08.2019 19:17, aktualizované: 20:28

Dopravný podnik Bratislava pomaly obnovuje jazdenie liniek.

martinskulec11

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 17039x
Priemerná čítanosť článkov: 897x

Autor blogu

Kategórie