V tejto aktivite sa skôr zrejme nájde ženské pohlavie, no samozrejme, nemôžeme diskvalifikovať mužov, ktorí majú estetické cítenie pre interiérový dizajn. Nič také nepripadá do úvahy. Všetko sa začína v momente, kedy sa nasťahujete do svojho nového bytu. Prípadne nastala situácia, kedy staré zariadenie bytu musí ísť preč. Vtedy prichádza na rad „krutá“ realita. Starosti s rozpočtom, časom a niekedy aj s nerozhodnosťou. Preto tu pre vás máme článok, v ktorom sa vám pokúsime poradiť ako si zariadiť vlastný byt bez väčších komplikácií a zbytočného stresu. Hoci nedá nám nepodotknúť, že každý sme iní a výber štýlu pre náš byt a jeho realizovanie môže mať rôzne kontúry.
Vyberte si vlastný štýl
Váš byt, váš hrad. Aj tak by sa to dalo povedať. No, každé zariadenie bytu má svoje pravidlá. Práve na to nám slúžia štýly, ktoré sa priamo týkajú interiérového dizajnu. Aj váš byt by mal byť zariadený vo vybranom koncepte. Výber podlahy, obkladov, tapiet, farieb, materiálov, nábytku, dekoračných predmetov, či farebne vyzdobený vianocny stromcek. Všetko je ovplyvnené štýlom, ktorý bude nositeľom samotnej atmosféry. A z akých štýlov máte na výber?
Provensálsky – vidiecky štýl
Tento štýl sme vám už bližšie priblížili, no spomenúť môžeme, že ide o štýl, ktorého úlohou je priniesť do vášho bytu atmosféru pravého francúzskeho vidieka. V množstve ľudí vzbudzuje spomienky a práve preto patrí medzi štýly, ktoré sa dostanú do každej miestnosti. Ide však o štýl, ktorým sa nehodí zariaďovať iba jednu izbu. V princípe je najlepšie, ak provensálsky štýl presadíte v rámci celého bytu, inak je jeho podstata neúplná. Biela farba, prirodzenosť, krémové tóny nábytku a drevené podlahy či zdravá nedokonalosť. I takto možno charakterizovať vidiecky štýl.
Moderný štýl
Opakom toho vidieckeho je niečo, čo si zakladá na pokroku modernosti, no zároveň elegancii a jednoduchosti. Presne takým je moderný štýl. V interiérovom dizajne začínajú prevládať nadčasové prvky v kombinácii s výraznými farbami. Rovnako tak ide o štýl, ktorým sa riadiť je jednoduché keďže všetky predajne tento štýl presadzujú a nájdete tisícky možností, ako vyzerať moderne.
Vintage alebo retro
V tomto prípade treba tieto dva štýly odlišovať. Vinatege môže byť retro, no retro nemôže byť vintage. Ako je to možné? Jednoducho. Vintage štýl je v skutku špecifickým. Každý kúsok nábytku či rôznych doplnkov (v súčasnosti môžme použiť jesenné dekorácie), ktorý je označený slovíčkom vintage je jedinečným a výnimočným. Ide o kúsky, ktoré čerpajú energiu z histórie. Je možné ich reštaurovať či renovovať, no známku patiny im dáva originalita. Naopak retro štýl je v podstate napodobeninou, môže ísť o nový kúsok nábytku, ktorý iba evokuje dobový vek. Všeobecne všetko, čo pochádza z minulého storočia môže byť retro či vintage. Avšak, vintage musí byť iba kúsok, ktorý nielen pochádza, ale jednoducho je kusom histórie. Napríklad môj známy používa ručne vyrobené prutené vence a neskôr ich použije na sviatok všetkých svätých.F
Ďalšími štýlmi, ktorými možno zariadenie bytu podriadiť sú napríklad: rustikálny, industriálny alebo naturálny štýl. V zásade máte široké spektrum možností. Dnešné obchody všetky tieto štýly ponúkajú.
Zariaďovať postupne?
Tak táto otázka sa často dotýka aj finančnej stránky. Zariadenie bytu si nejaký ten budget vyžaduje. Zariadiť ho celý naraz býva často problematické. Predovšetkým, ak ste po rozsiahlej rekonštrukcii alebo ste sa práve nasťahovali do nového. Peňazí nemusí byť automaticky dostatok. Pravda je taká, že ideálne je ak dokážete byt zariadiť celý naraz. Ak vám to však finančná situácia nedovoľuje, jednoducho ho zariadite postupne. Určite však nie spôsobom, že všade kúpime niečo. Takéto zariaďovanie vás vedie často k impulzívnym nákupom a teda utrácate viac a možno ani nekupujete to čo skutočne chcete. Ak teda nie ste v časovej tiesni, radšej si nejaké peniaze odložte bokom, aby ste aspoň danú izbu dokázali zariadiť kompletne.
Celá debata | RSS tejto debaty